Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
Közhely, de attól még igaz, hogy egy háborút elkezdeni nagyon könnyű, befejezni viszont nagyon nehéz. Nyilván ennek súlyát élheti át mostanában Orbán Viktor is.
Nyitókép: Kent Nishimura / Getty Images
„Orbán Viktor számára az év végéig tartó magyar EU-elnökséggel egy egészen kivételes »idő-ablak« nyílt meg. Ebben a félévben lesz ugyanis az amerikai elnökválasztás, amelyben egyre abszurdabb helyzet kezd kialakulni, és ez még inkább arra ösztönözhetné Európát, hogy ezt a birodalmi »történelem-szünetet« felismerje és kihasználja az eddig követett öngyilkos zsákutcából való kihátrálásra. Annál is inkább, mert ha valóban Donald Trump győz, akkor a háború, ha nem is egyetlen nap alatt, de Ukrajna felosztásával igen rövid időn belül véget ér.
Ám Orbán Viktor személyes tudásán, bátorságán és elszántságán túl van még egy olyan tényező, ami erre a szerepre alkalmassá teszi. És ez az, hogy a világhatalom harmadik szintjét képviselő »birodalom kiválasztó hatalom« a Tucker Carlson interjúval a magyar miniszterelnököt beemelte a globális beszédtérnek abba a szegmensébe, ahová csak igen keveseknek van bejárása. Ezzel feltehetőleg azt a teljesítményt ismeri el, amit részben a 14 éve működtetett lokális nagykoalíciójával (a kétharmados többségekkel megnyert választásokkal) és az ennél is fontosabb globális nagykoalíciójával megvalósít.
Orbán Viktornak azért lehet a Magyarországhoz hasonló befolyással rendelkező országokhoz képest szinte értelmezhetetlenül kiemelt szerepe, mert egy olyan rejtett globális nagykoalíció van megszerveződőben mögötte, amelynek ő vált a legalkalmasabb »szóvivőjévé«. Ám e szerep rendkívüli nehézségét, veszélyét, kockázatait az adja, hogy láthatólag tektonikus összeütközések zajlanak az amerikai birodalmi eliteken belül is, a felette álló »birodalom kiválasztó hatalom« szintjén is, és ennek nyomán értelemszerűen e két szint egyre zavarosabb és feszültebb kapcsolati rendszerében is.
Történelmileg e konfliktusok akár egy permanens „százéves« háborúhoz is vezethetnek, de egy olyan eddig ismeretlen globális egyezségrendszerhez is, ami viszont »százéves« békét hozhat a világnak. Orbán Viktor most kivételes esélyt kapott ennek befolyásolására.”
***